Co to jest kamień naturalny?

Kamień naturalny jest nie tylko bardzo dekoracyjnym, ale również funkcjonalnym materiałem wykończeniowym. W zależności od wybranego rodzaju może zostać zastosowany do efektownego wykończenia podłóg, ścian czy schodów. Z odpowiedniego kamienia można również wykonać blat kuchenny, kominek czy mebel. Wybrane gatunki z powodzeniem mogą posłużyć do realizacji na zewnątrz, w tym do wykonania elewacji budynku lub chodników i tarasów.

Kamień jest dziełem natury, posiadającym indywidualne właściwości ukształtowane przez rodzaj i wiązania minerałów wchodzących w jego skład. W przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych i wykończeniowych, kamień naturalny jest unikatowy, niemożliwy do podrobienia. Żaden inny materiał nie jest dostępny w tak bogatej kolorystyce i wzornictwie, a dodatkowo może być wykończony na bardzo wiele sposobów, bądź pozostawiony w naturalnym kształcie.

Kamień naturalny jest całkowicie bezpieczny dla użytkowników. Nie zawiera składników, które negatywnie wpływałyby na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego między innymi może być stosowany w kuchni czy łazience. Ponadto, jest materiałem ogniotrwałym, który w momencie kontaktu z ogniem nie wydziela żadnych szkodliwych substancji.

Kamień naturalny pozyskiwany jest w dużych blokach, a następnie cięty do pożądanego kształtu. Dzięki temu wielkość płyt jest ograniczona tylko wielkością wydobytego bloku, a nie wielkością określoną przez maszyny produkcyjne. Kształt może zostać dostosowany do wymogów projektu. Współczesne maszyny stosowane do obróbki kamienia pozwalają ciąć po łuku i wycinać elementy wewnątrz, można więc uzyskać każdy pożądany format i kształt.

Kamień naturalny jest co do zasady materiałem długowiecznym, zdecydowanie bardziej trwałym od większości dostępnych na rynku produktów wykończeniowych. Dodatkowym atutem kamienia jest to, że zazwyczaj pięknie się starzeje. Delikatna patyna i przetarcia dodają mu szlachetności i charakteru. Ze względu na swoją trwałość i niską ścieralność, kamień jest najlepszym surowcem na posadzki podłogowe. Podłogi wykładane granitem lub podobnymi, twardymi kamieniami, nawet po dziesiątkach lat, nie mają prawie żadnych śladów zużycia.

Wbrew pozorom kamień naturalny jest ekonomicznym materiałem wykończeniowym. Niezależne badania wykazały, że jeśli na koszty materiałów budowlanych spojrzymy przez pryzmat użytkowania przez trzydzieści i więcej lat, kamień nie jest droższy niż porównywalne materiały syntetyczne. Relatywnie wysoki koszt zakupu jest rekompensowany przez trwałość materiału oraz niskie koszty czyszczenia i utrzymania.