Kominek to znakomite rozwiązanie na ogrzewanie domu, a przy okazji stworzenie miłej atmosfery. Nie ma nic lepszego na zimowe i jesienne wieczory niż spędzanie pięknych chwil przed kominkiem z przyjaciółmi i rodziną, z lampką ulubionego napoju w ręku.
Budujemy od ponad 20 lat kominki pod marką kominkizespiekow.pl, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Ponadto, specjalizujemy się w projektowaniu i montażu dystrybucji gorącego powietrza (tzw. dgp), a także wpinaniu kominków wodnych (tzw. kominków z płaszczem wodnym) do instalacji centralnego ogrzewania.
W ostatnich latach dokonała się prawdziwa rewolucja w wyglądzie zabudów kominkowych. Jeszcze 10 lat temu dominowały kominki rustykalne, z dużym udziałem piaskowca. Od kilku lat przeważają kominki nowoczesne, w których główną rolę odgrywają granity, marmury, trawertyny oraz onyksy. Od niedawna natomiast furorę robią spieki kwarcowe Laminam, które wypierają nawet kamienie naturalne. Spieki kwarcowe są produkowane w wielkogabarytowych płytach o bardzo małej grubości (nawet 3,5mm). Właściwości spieków kwarcowych są znakomite, ponieważ Laminam jest odporny na prawie wszystkie czynniki tj. ciepło, zarysowania itp. Ogromny wachlarz faktur i kolorów, a także wysoka jakość sprawia, iż spieki kwarcowe Laminam są aktualnie najlepszym materiałem do budowy kominków, a także blatów kuchennych, frontów meblowych, elewacji, wykończenia ścian, posadzek itp.
Pomimo zaostrzonych norm ekologicznych, najbardziej popularne są kominki na drewno, które dają najwięcej frajdy i bardzo dużo ciepła. Wszystkie nasze kominki spełniają najnowszą polską normę ekologiczną, tzw. Ekoprojekt. W naszej ofercie znajdują się wkłady kominkowe o rożnej wielkości, z różnymi kształtami szyb, zarówno są to wkłady kominkowe z podnoszoną szybą do góry, jak i wkłady kominkowe z drzwiami otwieranymi na bok. Na ogół proponujemy naszym klientom wkłady kominkowe polskie, takich marek jak: Kratki.pl, Arysto, Hajduk, Hitze, wkłady kominkowe niemieckie: Spartherm, Brunner, Leda, Schmid, wkłady kominkowe austriackie: Austroflamm, wkłady kominkowe czeskie: Romotop, Bef, a także wkłady kominkowe norweskie: Dovre, Jotul.
Bardzo efektywnym rozwiązaniem są tzw. kominki ciepłe, czyli kominki z masą akumulacyjną (kominki akumulacyjne). Do tego typu kominków stosuje się zamiast wkładów kominkowych, specjalistyczne piecokominki, które na ogół są bardzo głębokie i posiadają podwójną szybę. Dzięki takiej budowie, piecokominki są w stanie szybko załadować energią masę akumulacyjną, która będzie uwalniana do otoczenia przez wiele godzin, nawet po wygaśnięciu ognia w kominku. Masa akumulacyjna to najwcześniej kanały szamotowe lub kręgi szamotowe. Zanim dym zdąży przedostać się do komina, to najpierw oddaje swoją energię do masy akumulacyjnej, a w konsekwencji straty ciepła są minimalne.
Popularne pozostają w dalszym ciągu kominki wodne, w których punktem centralnym są wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Ogień w kominku ogrzewa wodę w płaszczu wkładu kominkowego, a następnie gorąca woda jest transportowana do układu centralnego ogrzewania. Poprzez zastosowanie odpowiedniej elektroniki, kominek skutecznie współpracuje z kotłem gazowym lub olejowym, co daje wielkie korzyści szczególnie w portach przejściowych (jesień, wiosna). Dzięki kominkom z płaszczem wodnym można także ogrzewać ciepłą wodę użytkową w zasobniku.
W ostatnim czasie niezwykłą popularność zyskują kominki gazowe, które można normalnie podłączyć do sieci lub do butli z gazem. Głównymi zaletami kominków gazowych jest zawsze czysta szyba, a także niezwykła wygoda. Wkład kominkowy gazowy uruchamia się bowiem błyskawiczne za pomocą pilota. Kominki gazowe polecane są szczególnie do hoteli, restauracji oraz innych w typach budynków użyteczności publicznej.
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla klientów mieszkających w blokach oraz tych, którzy nie mają komina, są biokominki. Paliwem biokominków jest bioetanol, czyli paliwo ekologiczne.
W pełni zautomatyzowane są natomiast kominki na pellets, czyli kominki (na ogół są to piecyki wolnostające), których paliwem są pellety. Wystarczy wsypać z worka trochę pelletów, a kominek sam, o ustalonej porze, pobierze sobie paliwo, rozpali się i da sporo ciepła. Oczywiście płomień w kominkach na pellets nie jest tak efektowny, jak w przypadku kominków na drewno.
Oprócz kominków, produkujemy także wszystkie typy kominów, które oferujemy pod marką NIKO.